Doğal yollardan ödem atma

Vücutta ödem oluştuğunu hissediyorsanız önereceğimiz besinleri diyetinize hemen eklemelisiniz. Özellikle yaz aylarında, sıcak hava etkisiyle görülmekte olan ödem sorunu, üzerine bu sene yaşadığımız COVID-19 sebebiyle oldukça hareketsiz bir hayat sürmek ve beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi daha sık rastlanan şikayetler haline geldi.

Ödem, dokular içinde aşırı sıvı birikmesi sonucu genel olarak bacak, ayak, göbek çevresi, kollar ile ellerde şişlik oluşturmaktadır. Fakat tüm vücutta da gözlemlenmektedir. Ödem oluşumu başlıca sebepleri arasında tuz tüketimi artması, yüksek karbonhidrat türlerinden beslenme, yetersiz su içmek, regl dönemi, hareketsiz yaşam ve kilo artışını sayabiliriz. Tek bir hastalık olarak kabul edilmeyen ödem bazen de bir takım sağlık sorunları sebebiyle ortaya çıkabiliyor. Ödem her yaştan insanları etkilese de özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir. Birtakım besinler ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

İşte ödemden kurtulmak için önerilen besinler.

Su

Su zaten sağlığımız için büyük öneme sahip ve vücutta bulunan ödemin atılması açısından da oldukça önemlidir. Kilo başına tüketeceğimiz 30 ml su, hem ödemin oluşmasına engel olur hem de vücudunuzda sıvıyı dengeler.

Yoğurt

Zengin probiyotik içeriği sayesinde yoğurt vücudun dezenfekte olmasına yardımcı olup aynı zamanda ödemlerin giderilmesinde de destekler. Özellikle az yağlı yoğurt tüketmek ödem oluşumu ve atılması açısından daha etkili.

Salatalık

Bütün vücut sağlığı için faydalı sebze olan salatalık, zengin su içeriği ile vücudun ihtiyacı olan suyu sağlama açısından destek olup ödem oluşumunu engellemektedir.

Maydanoz

Özellikle sabahları kahvaltılarında tüketilen maydanoz idrar söktürücü ve böbrek fonksiyonlarını geliştirici özelliklere sahiptir. Böbreklerin temizlenmesini sağlayan maydanoz aynı zamanda çok büyük bir C vitamini deposu.

Yeşil çay

Zengin antioksidan özellikleri sayesinde ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olan yeşil çayı günde üç – dört fincan tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Doğal yollardan ödem atma için yorumda bulun

    Doğal yollardan ödem atma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğal yollardan ödem atma için ilk yorumu yapabilirsin.