Hurma yemek için 8 önemli sebep

Hurma sadece Ramazan Ayı’nda değil yılın tümünde tüketilmesi gerekli bir meyvedir. Düzenli şekilde tüketildiği zaman birçok hastalığı önleyebilen hurmanın faydaları hakkında tüm bilgileri makalemizden öğrenebilirsiniz?

Hurmanın sağlık yönünden faydaları:

Tansiyonu dengeler

Hurma, içinde bulundurduğu zengin potasyum minerali sayesinde kalp dostu besinler listesin başında yer almaktadır. Hurma kan basıncını (tansiyon) dengelemekte ve kalp ritmini düzenliyor.

Damar tıkanıklığını önler

Güçlü bir antioksidan olması sebebiyle hurma, kalbi tüm zararlı bakterilerden ve mikroplardan koruyarak, damar tıkanıklıklar riskini azaltmaktadır.

Demir eksikliğini giderir

Hurma, yüksek oranlarda bulundurduğu demir içeriği sayesinde düzenli olarak tüketildiği zaman, demir eksikliği olan insanlarda kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Kansızlığı önlemeye yardımcı

Hurma, demir eksikliğiyle dolaylı kansızlık riskini azaltmakta ve ayrıca içermiş olduğu B2 ve B3 vitaminleri sayesinde kırmızı kan hücrelerinin sayısının artmasına yardımcı olmaktadır.

Kanser önleyici etki

Kanser serbest radikalleri sebep olduğu ölümcül hastalıklardan bir tanesidir. Serbest radikaller durduran veya yavaşlatmakta olan ve en önemli bir antioksidanlardan olan selenyum minerali ve E vitamini hurmada oldukça zengindir. Bu iki madde insanları kansere karşı korur.

Kilo verdirir

Hurma, lifli yapısı sayesinde uzun süre tok hissetmenizi sağlamaktadır. Hurma ayrıca içermiş olduğu kalori miktarı ile enerji de vermektedir. Ara öğünlerde hurma yemek hem sağlığa fayda sağlamaktadır. Hurma hem de tok tutması açısından ve öğünlerde fazla yemenize engel olup kilo vermenize yardımcı olur.

Sağlıklı kemikler

Hurma içeriğinde bulundurduğu kalsiyum ve fosfat sayesinde iskelet oluşumuna ve vücudun kemik yapısının korunmasına katkı sağlamaktadır. Hurma ayrıca, kemik erimesi ve yumuşaması gibi gelişebilecek kemik hastalıklarının önlenmesinde de fayda sağlar.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hurma yemek için 8 önemli sebep için yorumda bulun

    Hurma yemek için 8 önemli sebep için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hurma yemek için 8 önemli sebep için ilk yorumu yapabilirsin.