Isırgan Otu

Isırgan Otu bilimsel adlarıyla (Brennessel/Ortie/Nettle/Urtica membranacca/Urtica urenus/Urtica diocia): Mayıs-ağustos ayları arasında yetişmektedir. ve ortalama 20-100 cm boyuna ulaşmaktadır. Virânelik, yol kenarları ve duvar dipleri ve boş arazilerde bulunan bir yıllık tek evcikli otsu bitkidir. Gövdesi dik, 4 kösemsi, basit ve tabandan itibaren dallanmaktadır. Üst kısmında can yakıcı tüyleri bulunur. Yaprakları saplı, oval şekilli ve dişli kenarlı, üst kısımları koyu yeşil renkli ve parlak olup, yakıcı tüyler ile kaplıdır. Erkek ve dişi çiçekleri bir arada olarak yaprakların koltuğunda uzunca saplı küçük durumlar teşkil etmektedir. Çiçek örtüsü 4 parçadan oluşur .Meyveleri esmer renkli ve fındığa benzemektedir. Tohum, yağ ihtiva eden bir besi dokusuna sahiptir.

Türkiye’de yetiştiği yerler:

Hemen hemen tüm Türkiye’de yetişmektedir.

Kullanım alanları:

Tâze ve güneşte kurutulmuş dalları kullanılmaktadır. Yaprakları formik asit ve nitrat bulunmaktadır. Bu bitkinin yakıcı tüyleri formik asit bulunduğundan birçok yere kayıtlı ise de tüylerin taşıdığı usarede asetilkolin ve histamin vardır. Eskiden romatizma ve siyatikte rahatsızlıklarında kullanılırdı. Yapraklarıyla hazırlanan infüzyon saç dökülmesine karşı kullanılmaktadır. Kökleri kullanılarak sari renkli boya elde edilmektedir. Ayrıca, adet kanamalarını düzenler, balgam söktürmeye yardımcı olur. Burun kanamasını kesmektedir.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

29 Ekim 2020
28 Ekim 2020
27 Ekim 2020
26 Ekim 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Isırgan Otu için yorumda bulun

    Isırgan Otu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Isırgan Otu için ilk yorumu yapabilirsin.