Karaciğer sağlığı için öneriler

Vücudumuzda bulunan en büyük ve en önemli organlardan birisi olan karaciğer, kana geçen tüm besinleri sindirerek zararlı maddeleri temizlemek gibi hayati görevlere sahiptir. Bu sebeple nasıl bir karaciğere sahip olduğumuz, nasıl beslendiğimizle alakalıdır. Bu nedenle düzgün çalışan sağlıklı bir karaciğere sahip olmanın ilk yolu sağlıklı beslenmeden geçmektedir.

Şekerle vedalaşmalısınız

Şeker sadece dişler için değil; karaciğer için de oldukça kötü bir alışkanlıktır. İç organlar yağ üretmek için fruktoz olarak adlandırılan şekeri kullanmaktadır. Fazlaca rafine edilen şeker ve yüksek oranlarda fruktoz içermekte olan mısır şurubu, karaciğer hastalıklarına zemin hazırlayan yağ birikimi sebepleri arasındadır. Bazı yapılan çalışmalar, tüketilen fazla şekerin karaciğere alkol kadar zarar verebildiğini kanıtlamaktadır. Fazlaca şeker tüketmemize rağmen zayıf olmanız karaciğer sağlığımızın yerinde olduğunu göstermemektedir.

Bitkisel takviye almadan önce dikkat ediniz

Ürünlerin üzerindeki etiketlerde “doğal” yazısı bulunması sağlığınıza iyi geleceği anlamına gelmemektedir. Bitkisel olarak üretilen antidepresanlar hekimlerin gözetiminde kullanılmadığı zaman hepatit ve karaciğer yetmezliğine sebep olabilir. Bu nedenle doğal olsa bile bitkisel takviyeleri kullanmadan önce hekiminize danışınız.

Gerektiğinden fazla A vitamini tüketimi karaciğerinizi yorabilir

Sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini vücut için oldukça gereklidir. Fakat A vitaminini yüksek dozlarda alınırsa, bu karaciğerler için sorun teşkil edebilmektedir. Bol A vitamini tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız; muhtemelen ihtiyacınız olmadığını öğreneceksiniz.

Egzersiz ve diyetler sayesinde hastalıkları önleyebilirsiniz

Vücutta fazla bulunan yağ, karaciğer hücrelerine birikerek yağlı karaciğer hastalıklarına yol açabilir. Zaman içerisinde karaciğer dokusunun sertleşmesi sonuncunda siroz hastalığı ile karşılaşabilirsiniz. Aşrı kilolu, obez, yaşlı veya diyabet hastalarında yağlı karaciğer hastalıkları görülme ihtimali oldukça yüksektir. Diyet ve egzersiz düzenlemeleri ile hastalıklara dur diyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Karaciğer sağlığı için öneriler için yorumda bulun

    Karaciğer sağlığı için öneriler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karaciğer sağlığı için öneriler için ilk yorumu yapabilirsin.