Kekik yağı faydaları

Kekiğin yararları ve iyileştirmedeki gücü uzun yıllardır bilinmektedir. Gerek kokusuyla zihnimizde yer bulan bir bitki olan kekiğin yağı ; kekik yağlı oldukça faydalıdır. Kekik, Atalarımızdan bu zamana kadar gelmiş olan geleneksel şifalı bitkilerden biridir. Her zaman, her yeni nesil kurutulmuş kekiğin suyu ve yağını kullanılmaktadır. Fakat bitkiler de bir nevi ilaç gibidir. Bitkilerinden birer prospektüsü bulunmaktadır. Nasıl ve ne biçimlerde kullanılması gerektiğini bilmemiz gereklidir. Eğer bilmiyorsak uzmanlara danışarak kullanımı bilgilerini öğrenmeliyiz. Bu bilgilerden biride kullanma dozudur ve oldukça önemlidir. Çok kullanınca zarar verebilir, az kullanılırsa da bir faydası olmaz. Doğru doz çok önemlidir.

Kekiğin ve yağının faydaları birbirinden oldukça farklıdır. Kekik yağı kekiğin bitkisinden çok daha fazla etkilidir. Kekik yağı içerisinde bulunan carvacrol isimli madde sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kekik yağı aynı zamanda yaraların hızlıca iyileşmesine katkı sağlar, sindirim sistemini güçlendirip, kalp hastalıkları riskini minimuma indirir.

Kekik yağının faydaları şöyle sıralanabilir:

– Bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Virüslerin DNA zincirini kırarak yok edilmesine  yardımcı olmaktadır

– Solunum yolu hastalıklarına karşı korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kekik yağı faydaları için yorumda bulun

    Kekik yağı faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kekik yağı faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.