Kurtpençesi

Kurtpençesi bilimsel adıyla; (Lycopodium clavatum) yöresel isimleriyle;  kurtayağı , kibritotu ve yer yosunu adlarıyla anılmaktadır . Sürekli yeşil olan bu yosunumsu bitki ortalama iki metreye kadar varan tutunma filizleri sayesinde ormanların zeminlerine kök salıp uzamaktadır . Bu filizlerden ortalama 7-10 cm uzunluğuna sahip , süpürgeotuna benzeyen , ama çok daha yumuşak ve bol yapraklı birden çok dallara ayrılan saplar fışkırmaktadır. Çok yıllık, otsu ve çiçeksiz bir bitkidir.

Türkiye’de Kuzey-doğu Anadolu (Trabzon, Rize, Çoruh) dağlarının nemli bölgelerinde (Orman açıklıkları) yetişebilmektedir. Farklı alkaloitler bulundurmaktadır. Dört yaşına gelen bitki, göbek tozu diye isimlendirilen çiçek (spor ) tozlarını içeren, sarı renge sahip başaklar oluşturur. Bu toz , sürtünme tahriş olmuş deriyi tedavi etmekle kullanılır . Kurtpençesi , radyum içeren şifalı bitkidir. Uzun kolları , sarı çiçek tozu içeren başakları ile, öteki yosunsu bitkilerden kolayca ayrılmaktadır . Denizden ortalama yüksekliği 600 metreden fazla olan ormanların kuzey yönlerinde yetişir. Güneş ışınlarına maruz kaldığında yaşama gücünü yitirir, üstündeki ağaçlar kesildiğinde sararıp ve sonra da tümüyle yok olur.

Kurtpençesi, Avusturya ve Almanya da doğayı koruma yasası kapsamında bulunmaktadır. Bitki toptancıları , kaliteli olmaları için, bu bitkiyi kuzey bölgesinde bulunan ülkelerden tedarik etmektedir. Eklemler deforme olsalar bile, romatizma ve gut hastalıklarında , kronik kabızlıkta ve basurda kurtpençesi çayı önerilir. Fakat , ishalden şikayetçi olanlar uzak durmalıdırlar, çünkü bu durumda bağırsak kramplarına yol açabilir. Bu bitki hiçbir zaman kaynatılmamalı, sadece kaynar su ile haşlanmalıdır. Kurtpençesi idrar ve cinsel organ hastalıkları , testis ağrıları ve sertleşme problemleri , böbrek sancıları için kullanabilmektedir. Karaciğer iltihabı, karaciğer katılgandoku urlarında , kötü karaktere sahip olsalar bile, bitki kullanılabilmektedir. İyileşmekte olan hastaların eski gücüne en kısa zaman zarfında kavuşmasına da yardım etmektedir.

 

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

29 Ekim 2020
28 Ekim 2020
27 Ekim 2020
27 Ekim 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kurtpençesi için yorumda bulun

    Kurtpençesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kurtpençesi için ilk yorumu yapabilirsin.