Sivilce tedavisi için doğal yöntemler

Sivilce, herkesin yaşayabileceği çok yaygın bir cilt sorunudur. Fakat sivilce genel olarak dönemsel bir sorun ve sadece hijyen kurallarına dikkat ederek, doğal, bitkisel ürünler kullanmakla geçebilmektedir.  Etkili ve bir daha tekrarlamayacak sivilce tedavisi için öncelikle sivilcelerden korunmak, sivilce oluşumunu önlemek gereklidir. Bilimsel kanıtlara dayanmayan yöntemler kullanılmaması ve doktora danışılmadan bir ürün kullanılmaması oldukça önemlidir.

Sivilce tedavisinde sirke kullanımı

Ciltte sivilce çıkmaya başladığı fark edildiği zaman erken döneminde kurutulması önemlidir. Bu amaçla başlangıçtaki sivilceleri bakterilerden temizlemek için sirke kullanmak çok fayladır.

Nasıl Uygulanır ?

Hazırlamak için 1 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı su ile seyreltilir ve  bir parça pamuk yardımı ile sivilce oluşan bölgeye sabah akşam uygulanır.

Sivilce tedavisinde bal kullanımı

Bal bilinen antibakteriyal besin maddesidir. Bu sebeple de hem cildinizi beslemek, hem de sivilceleri yok etmek için kullanılabilir.

Nasıl Uygulanır ?

Bu sebeple sivilceli alana sabah, akşam az  miktar bal sürülür ve ortalama 10 – 15 dakika bekledikten sonra sivilceli alan fazla bastırılmadan yıkanmalıdır.

Sivilce tedavisinde sarımsak kullanımı

Doğal bir antibiyotik olarak bilinen sarımsak iltihapları kurutmada oldukça etkilidir.

Nasıl Uygulanır ?

Bir diş sarımsağı bıçak ile kestikten sonra kesik bölge sivilcelerin üzerine sürülür ve ortalama 5 dakika bekledikten sonra yıkanır. Bu işlem sivilce kuruyuncaya kadar sabah, akşam tekrarlanabilir.

Sivilce tedavisinde limon kullanımı

Limon, antibakteriyel ve antibiyotik özellikleriyle etkili bir iltihap giderici besin maddesidir. Limon doğal intihap kurutucu özelliğe sahip. Bu bağlamda iltihaplı sivilceler, hem de kırmızı sivilce tedavisi için limon kullanılması önerilmektedir.

Nasıl Uygulanır ?

Yeni temizlenmiş cilde bir pamuk yardımıyla taze sıkılmış limon suyu sürülür. Yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra bol su ile durulanır.

Sivilce tedavisinde aloe vera kullanımı

Aloe vera jeli hem cilt bakımı için hem de cilt sorunlarının tedavisinde çok etkili ve önemli bir doğal üründür.

Nasıl Uygulanır ?

Bunun için sivilceli bölgelere gün içerinde sabah, akşam aloe vera jeli sürülür, 15 – 20 dakika bekledikten bol su ile durulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sivilce tedavisi için doğal yöntemler için yorumda bulun

    Sivilce tedavisi için doğal yöntemler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sivilce tedavisi için doğal yöntemler için ilk yorumu yapabilirsin.