Tüketilmesi Gerekli 10 Doğal Antibiyotik

Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki gereksiz olarak antibiyotik kullanmak vücudumuzun mikroplar ile savaşma yeteneğinin azaltmaya başladığını, bağışıklık sisteminin zayıflatarak, birçok ciddi hastalığa yol açabildiğini göstermektedir. Gereksiz olarak antibiyotik kullanımı bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç kazanması sonucu ölümcül sonuçlara sebep olmaktadır. Grip gibi hastalıkların yoğun şekilde görüldüğü kış mevsiminde en iyisi hasta olmadan önlem almaktır. Bunun içinse şifalı besinleri soframızda daha çok yer vererek bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçmektedir.

Sonbahar ve kış aylarında tüketilmesi gereken 10 doğal antibiyotik;

 1. Sarımsak
  Uzun yıllardır bir çok tıbbi amaçla kullanılagelen mucizevi bitki sarımsağın bakteri, mantar ve virüsleri yok etme becerisi 1bulunmaktadır. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde içeriğinde bulundurduğu sülfürlü bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, kansere karşı koruyan sarımsak hücre onarımını kolaylaştırmaktadır. Fakat aşırı tüketimi vücutta kanamalara sebep olabilmektedir.
 2. Süt ve süt ürünleri
  Süt, vücut direncini artırmaya yardımcıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, düzenli tüketildiği zaman sütün üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Süt ve süt ürünleri, gribal enfeksiyonlara karşı korurken, bağırsakta kanser oluşturan etkenleri engellemektedir.  Ülser yüksek tansiyon, bronşit ve astım hastalarının tedavi amacıyla kullanılan süt hem çocukların hem yetişkinlerin mutlaka tüketmesi gereken bir besindir.
 3. Ispanak
  Bağışıklık sistemi için süper besinleri arasında olan ıspanakta A,B,C ve E vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, quarcetin hepsi bir arada bulunmaktadır. Enfeksiyonları önleyerek, bağışıklığı güçlendirmektedir. Kalp dostu besinlerden olan ıspanak beyin yaşlanmasını geciktirici etki sahiptir. S
 4. Turp
  Turp içerisinde bulundurduğu zengin C vitamini, folik asit, fosfor ve yüksek diyet lifi sayesinde tam bir sağlık kaynağıdır. Çok güçlü bir antioksidanlardan olan turp, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek lifi sayesinde sindirim ve boşaltım sistemini destekliyor, öksürüğe iyi geliyor.
 5. Brokoli
  Brokoli, sahip olduğu sulforan maddesi sayesinde antioksidan aktivite göstererek bağışıklığı desteklemektedir. C vitamini ve E vitaminini içerdiği için bağışıklık sistemini uyarmaktadır. ABD’de yapılan araştırmalarda Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) hasarının engellenmesinde, brokolide bulunan bu “sülforapan” maddesinin etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
 6. Zencefil
  Doğanın bize sunduğu mucizevi besinlerinden zencefil aşırıya kaçmamak şartıyla üst solunum yolu enfeksiyonları ve gripten kansere dek birçok hastalığın şifa kaynağıdır. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırmasının haricinde mide bulantısına iyi gelen, kolesterolü düşüren ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen zencefilin ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır.
 7. Kırmızıbiber
  Kırmızıbiber C vitamini ve potasyum yönünden zengin bir besin kaynağıdır. İçerisinde bolca bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken potasyum kalp krizi riskini azaltıyor. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde kış aylarında şifa kaynağı olarak öne çıkıyor.
 8. Kivi                                                                                                                                                                   Tokluk hissi veriyor hem de yağ yakmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendiren kivi tam bir C vitamini deposudur. Öyle ki portakaldan daha fazla C vitamini içeren bir adet kivide günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacından daha fazlası var. İçindeki pektin sayesinde vücudu toksinlerden arındırırken DNA’yı koruyor. Kan şekeri kontrolü için yararlı olan kivi, içeriğindeki lif sayesinde sindirimi kolaylaştırarak, kolesterolü dengeliyor.
 9. Pırasa
  Pırasa tam bir kalp dostu besindir. İçerdiği flavonoid ve kamferol sayesinde kan damarlarında meydana gelen hasarları gidermeye yardımcı olmaktadır. Sülfürlü bileşikler sayesinde de özellikle kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Ancak çok yüksek miktarda tüketildiğinde kalsiyumun vücutta kullanılmasını olumsuz etkileyebilir.
 10. Nar
  Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlara karşı koruyan nar kalp ve damar dostu bir meyve. Kansere karşı koruyucu etkisi olan nar, fiziksel aktivite sonrası vücudun yorulmasını da geciktirmektedir.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Tüketilmesi Gerekli 10 Doğal Antibiyotik için yorumda bulun

  Tüketilmesi Gerekli 10 Doğal Antibiyotik için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tüketilmesi Gerekli 10 Doğal Antibiyotik için ilk yorumu yapabilirsin.